Warsztaty III

DSC03487 (Kopiowanie)

„Słońce – nie tylko światło” to ostatni dla nas warsztat kreatywny w tegorocznej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Warsztaty prowadziło Studenckie Koło Naukowe Energetyki Niekonwencjonalnej.
Warsztaty zbiegły się z uroczystością, która również tego dnia – 18 marca – odbywała się w naszej szkole. Moje obawy związane z brakiem chętnych na wyjazd uczniów na szczęście okazały się bezpodstawne :).

Podczas warsztatów nasi młodzi naukowcy wysłuchali informacji na temat pozyskiwania i wykorzystywania energii słonecznej. Omówione zostały również inne odnawialne źródła energii. Tradycyjnie nie brakło ciekawostek związanych z tematem.
Po teoretycznym wstępie przyszedł czas na część praktyczną. Tym razem zadanie polegało na zbudowaniu fotowoltaicznego zasilania napędu zdalnie sterowanych samochodzików. Podczas pracy wykorzystywane były lutownice, dlatego nie mogło zabraknąć informacji o bezpiecznym posługiwaniu się tym urządzeniem.
Kiedy wszystko było gotowe przyszedł czas na sprawdzenie, czy nasz pojazd jest w stanie się poruszać 🙂 Wszystkie samochodziki świetnie radziły sobie z poruszaniem się, a nieznacznie gorzej uczniowie z ich sterowaniem :).
Warsztaty zakończyły się tradycyjnie konkursem. Prawidłowo na jedno z zadanych pytań odpowiedziała Julia Kamińska (3b), której szczególnie gratuluję!. Dla Julii był to już ostatni warsztat i pierwsza wygrana, a warsztatach Akademii uczestniczyła od pierwszej klasy – czyli w III, IV i V edycji – ciekawe czy znajdziecie Julię na zdjęciach [link] 🙂
Miłą niespodzianką było uczestnictwo naszych absolwentów: Krzysia i Kasi Kubiak, którzy nie opuścili ani jednego warsztatu, a uczestniczymy w nich od II edycji 🙂 Nie mogę również oprzeć się chęci przypomnienia, że Krzyś był rekordzistą jeśli chodzi o udzielanie prawidłowych odpowiedzi w konkursach na zakończenie warsztatów :). Wspomniany warsztat sprzed trzech lat również dotyczył odnawialnych źródeł energii [link]. 🙂
Dziękuję wszystkim uczniom, którzy w tym roku postanowili spędzić czas na Politechnice Warszawskiej, bawiąc się, a przy okazji ucząc. Szczególnie dziękuję Klaudii Smiejlik (1a) oraz Michałowi Szmyle (3a), którzy uczestniczyli we wszystkich (wyjątkowo w tej edycji) czterech warsztatach 🙂

Przyszedł czas na „Pytania do Wynalazcy”:
1. Co to jest energia?

2. Wymień przynajmniej trzy odnawialne źródła energii.
3. Wymień i narysuj schematy sposobów łączenia fotoogniw.
4. Gdzie znajduje się, na jakiej rzece i jaką moc ma największa na świecie elektrownia wodna?
5. Do czego służą ogniwa fotowoltaiczne, a do czego kolektory słoneczne?
Tradycyjnie odpowiedzi przesyłajcie na adres informatyka@gim132waw.pl lub napiszcie w zeszycie zajęć technicznych. Za uczestnictwo w warsztatach i prawidłowe odpowiedzi „grożą” Wam cząstkowe oceny celujące – rekordziści mogą ich zdobyć aż cztery :).

 Pozostała jeszcze galeria – do której oczywiście zapraszam 🙂

Anna Lewandowska

 [fot. A. Lewandowska]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *