Warsztaty I

robot

„Kreatywne konstrukcje robotów” to warsztat inaugurujący w Warszawie V edycję warsztatów kreatywnych, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Młodzi Wynalazcy na 5!”. Oczywiście nie mogło na nim zabraknąć naszych uczniów 🙂 . Tym samym nasz pierwszy warsztat stał się również pierwszym warsztatem tegorocznej edycji, lub jak wolicie na odwrót 🙂 . 2 marca 2015 r. o godzinie 15.00 wyruszyliśmy na Politechnikę Warszawską do Instytutu Techniki Cieplnej, który mieści się przy ul. Nowowiejskiej. W planach mieliśmy konstrukcję robotów. Podczas warsztatów okazało  się, że zostaną one dodatkowo przetestowane w warunkach terenowych. O wynikach testów nieco później 🙂 .
W pierwszej części zajęć należało zbudować robota – żałujemy, że przewidziane były tylko dwa roboty na naszą grupę. Następnie zwiedziliśmy zakamarki Instytutu: siedzibę Studenckiego Koła Astronautycznego oraz warsztat, w którym powstają łaziki biorące udział m.in. w Zawodach University Rover Challenge (URC) odbywających się w USA. Podczas zwiedzania wysłuchaliśmy informacji o łazikach, zawodach i sukcesach Koła, mogliśmy zadawać pytania – dzięki czemu nasza wiedza jest zdecydowanie większa 🙂 .
Przedostatnim punktem warsztatów były wyścigi zbudowanych robotów. Z przyjemnością informujemy, że jeden z naszych robotów, dwukrotnie (nie obyło się bez dogrywki) najszybciej pokonał wyznaczoną trasę. Dodam tylko, że była to w zdecydowanej większości grupa dziewcząt – stąd zapewne zaproponowana dogrywka. Za podwójne zwycięstwo należą się GRATULACJE! 🙂 . Na koniec nie mogło zabraknąć konkursu dla uczestników warsztatu. Tym razem prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie udzielił Szymon Siwik, również GRATULACJE :).
Podsumowując:
a) pierwsze warsztaty kreatywne uważamy za zaliczone,
b) wykorzystaliśmy 100% miejsc (15 uczniów),
c) wróciliśmy w komplecie, mimo że wyruszyliśmy bez jednego ucznia 🙂 ,
d) nasz robot wygrał zawody,
e) odpowiedzieliśmy na zadane pytanie,
poza tym:
a) spaliliśmy 4 baterie R6 :).

Wszyscy uczestnicy warsztatów mogą oczywiście zdobyć dodatkowo oceny cząstkowe. W tym roku szkolnym proponuje Wam cykl: „Pytania do Wynalazcy”. Odpowiedzi przesyłajcie na adres informatyka@gim132waw.pl w temacie wpisując Warsztat I.
Zestaw I
1. Pod jakim hasłem odbywa się tegoroczna edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha?
2. Na jakiej pustyni odbywają się Zawody University Rover Challenge (URC)?
3. Jaką trasę przejechał rosyjski Łunochod na Księżycu?
4. Na jakiej plancie łazik Opportunity przejechał dystans dłuższy od Łunochoda?
5. Czy Polska była gospodarzem European Rover Challenge 2014? Jeżeli tak – gdzie odbyły się zawody?
6. Podaj nazwy dwóch polskich łazików, które w roku 2014 stanęły na podium podczas zawodów URS.

Przyszedł wreszcie czas na galerię 🙂 .

 [fot. A. Lewandowska]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *