Warsztaty III

baner104.04.2013 r.
OD NIEWIDZIALNYCH ZAGADEK PO LEWITUJĄCE POJAZDY.
TAJEMNICE ELEKTRYCZNOŚCI I MAGNETYZMU

Organizator: Koło Naukowe Fizyków

W śnieżne, (tak, tak, to nie pomyłka 🙂 ) czwartkowe popołudnie udaliśmy się na ostatnie warsztaty. Tym razem gościło nas Koło Naukowe Fizyków Politechniki Warszawskiej. Okazało się, że druga grupa nie przybędzie na zajęcia, a więc już na początku zapanowała radość, w końcu w walce o przygotowane przez Organizatora nagrody nie będziemy mieli konkurencji – oczywiście pozostała rywalizacja między nami 🙂
Trzeba przyznać, że Koło Naukowe Fizyków spisało się na medal. Przygotowano tak wiele atrakcyjnych zadań i doświadczeń, że zajęcia wydłużyły się o ponad 40 minut. Kolejny raz nasi uczniowie ze smutkiem opuszczali salę. 

Jak sam tytuł sugeruje na zajęciach uczniowie poznali wiele zjawisk fizycznych. Tradycyjnie wprowadzenie do tematu stanowił wykład teoretyczny. Następnie uczniowie rozwiązywali niewidzialne zagadki, musieli przejść labirynt światła, zbudować lewitujący pojazd. Wszyscy, którzy chcieli, ale również ci, którzy pełni obaw wzięli w ręce lutownicę zmierzyli się z lutowaniem. Budowali pojazd poruszający się za sprawą światła, sprawdzili (niektórzy na własnej skórze 🙂 ) na czym polega zjawisko fluorescencji, obserwowali załamywanie się fal. Dowiedzieli się, że to co jest zimne to będzie czerwone, a to co jest niebieskie z pewnością będzie gorące (w dużym skrócie 🙂 ). Najwięcej chyba emocji wzbudził wszechobecny tego dnia azot 🙂 Zamrożony banan, który spokojnie mógł zastąpić młotek przy wbijaniu gwoździ wzbudził podziw, ale największym powodzeniem cieszyła się zamrożona (ciekłym azotem) czekolada.

Na koniec wszyscy przystąpili do rozwiązania przygotowanych pytań konkursowych. W przeciwieństwie do poprzednich zajęć tym razem Koło Naukowe Fizyków jasno określiło zasady quizu :). Na pierwsze pytanie poprawnie odpowiedział Krzysztof Kubiak (2b) – etatowy kolekcjoner nagród w konkursach odbywających się podczas Warsztatów. Zasłużona nagroda przypadła też Pawłowi Żółkoś (2a). Uczniowie, którzy pierwszy raz uczestniczyli w zajęciach tradycyjnie otrzymali Certyfikaty.

Ostatnie warsztaty zakończyły się wizytą w McDonald`s – obiecaną już na pierwszym wyjeździe. Do domów wróciliśmy ok. 21.00, ale nikt nie żałował czasu spędzonego na Wydziale Fizyki.

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w kreatywnych warsztatach i postanowili popołudnia spędzić z nauką na poziomie Politechniki Warszawskiej i Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Wszyscy czekamy na kolejną edycję projektu i oczywiście wierzymy, że w gronie przyszłych studentów Politechniki Warszawskiej znajdą się nasi uczniowie – uczestnicy warsztatów 🙂

[fot. A. Lewandowska]
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *