Warsztaty II

baner118.03.2013 r. – mamy za sobą kolejne warsztaty.
„Z CZEGO POWSTANĄ WYNALAZKI PRZYSZŁOŚCI?
NAJNOWSZE TRENDY W INŻYNIERII MATERIAŁOWEJ”

Organizator: Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej WAKANS

Tym razem udaliśmy się na ul. Wołoską gdzie mieści się Wydział Inżynierii Materiałowej. Zajęcia tradycyjnie rozpoczęły się od wykładu. Okazuje się, że w życiu codziennym mamy wiele potrzeb, a wykorzystanie określonych właściwości materiałów konstrukcyjnych może być pomocne przy ich zaspakajaniu. I tak uczniowie na wstępie dowiedzieli się co to jest nanotechnologia, jakie stopy metali pozwalają uzyskać niezwykle lekkie obudowy chociażby notebooków, co to jest grafen – cud inżynierii materiałowej (już marzę o procesorach wykorzystujących ten materiał:)) i jakie właściwości ma szkło metaliczne, czym pokryć szybę, aby była samoczyszcząca – czyli w dużym skrócie o samomyjących się oknach 🙂 .
Następnie uczniowie mogli sprawdzić cechy różnych materiałów, niektóre nawet dotknąć :), zobaczyli kryształ krzemu (postać monokrystaliczną, hodowaną metodą Czochralskiego – ciekawy link). Zainteresowanie wzbudził lewitujący kubeczek. Po tym wstępie przyszedł czas na zajęcia praktyczne – uczniowie przystąpili do projektowania… samolotu :).

Warsztaty znacząco się wydłużyły, ale wszyscy wytrwali dzielnie do końca. Oliwia, która pierwszy raz brała udział w Warsztatach otrzymała Certyfikat.

Droga powrotna to już inna historia…:)

 

Na początek film z wspomnianym już lewitującym kubeczkiem 🙂 film

[fot. A. Lewandowska]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *