Konkurs na wynalazek – tuż tuż :)

wynalazek

Co prawda, mamy jeszcze trochę czasu do chwili otwarcia I etapu konkursu na wynalazek, czyli zgłaszanie projektów, ale warto już teraz przytoczyć kilka informacji z Regulaminu :).

Zadaniem konkursowym w pierwszym etapie jest przedstawienie w formie pisemnej pomysłu wynalazku – urządzenia lub rozwiązania do powszechnego użycia.

Pomysł wynalazku musi spełniać następujące kryteria: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia, urządzenie powinno być przyjazne dla środowiska naturalnego (np. eko-materiały, oszczędność energii) oraz musi dotyczyć wybranych dziedzin – technika motoryzacyjna, technika w domu, technika w ogrodzie.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie, którzy uczestniczyli wcześniej w warsztatach w ramach „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha”. Zespoły konkursowe mogą składać się z maksymalnie 5 osób oraz 1 nauczyciela/opiekuna. Każda szkoła i każdy opiekun mogą zgłosić do konkursu więcej niż jeden zespół.

II etap
Zespoły, które decyzją jury zostają zakwalifikowane II etapu w obu miastach, mają za zadanie przygotować prototyp urządzenia na podstawie przesłanego pomysłu.

Jako prototyp rozumie się przygotowanie odwzorowania urządzenia w celu zademonstrowania jego działania.

Wraz z przygotowanym prototypem zespoły mają również za zadanie przygotować dokumentację w formie prezentacji Power Point.

Firma Robert Bosch wspiera każdy zespół finansowo w kwocie do 500,00 zł netto. Zwrot kosztów następuje na podstawie przedstawionych przez nauczycieli /opiekunów zespołów faktur za zakupione materiały potrzebne do budowy urządzenia.

III etap
W III etapie spośród przedstawionych projektów konkursowych i dokumentacji jury wybiera po trzy najlepsze projekty w Warszawie i we Wrocławiu. Wyniki konkursu są ogłaszane podczas gali finałowych odbywających się w obu miastach.

WAŻNE DATY

7 kwietnia – 12 maja: Termin zgłoszenia pomysłów na wynalazek.

Do 16 maja: Wybór 10 finałowych zespołów.

Do 30 maja: Zgłoszenie prototypów przygotowanych przez finałowe zespoły.

Czerwiec: Gala finałowa, wybór zwycięzców, wręczenie nagród

NAGRODY W KONKURSIE
I miejsce – nagrody o wartości 1 000,00 zł
II miejsce – nagrody o wartości 300,00 zł
III miejsce – nagrody o wartości 150,00 zł

Mam nadzieję, że Wasze głowy są pełne pomysłów na wynalazki, a zgłoszone projekty zostaną zakwalifikowane do ścisłego finału. Naprawdę warto! Ci, którzy uczestniczyli w ubiegłorocznej gali finałowej wiedzą co mam na myśli :).

Szczegółowy regulamin dostępny na stronie Organizatora [link]